poniedziałek, 17 grudzień 2018

Pracowity dzień druhów z Sienna

Sobota, 26 maja br. była dniem bardzo pracowitym dla druhen i druhów z naszej OSP. Od godzin porannych wzięliśmy udział w ćwiczeniach, a po południu w Dniu Dziecka organizowanym przez sołectwo Długa Wieś.

W ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Wągrowcu udział wzięły także inne okoliczne Jednostki OSP z terenu gminy Wągrowiec. Ćwiczenia podzielone były na dwa etapy: pierwszy – teoretyczny przeprowadzony na sali w budynku JRG w Wągrowcu dotyczył miejsca oraz zakresu przeprowadzanych ćwiczeń, a także przedstawione zostały schematy przepompowywania, przetłaczania i dowożenia wody.
Następnie zastępy w kolumnie udały się na część praktyczną tj. na ul. Wiejską w Wągrowcu, gdzie rozpoczęła się kolejna część zajęć. By w pełni zrealizować cel ćwiczeń linie wężowe musiały zostać ułożone wzdłuż drogi, następnie przez pobliską łąkę aż do zakładu przemysłu drzewnego „Lindner”. Tam woda transportowana z rzeki przy ul. Wiejskiej miała pojawić się na działku samochodu bojowego. Jednocześnie organizowane zostało dowożenie wody, gdzie wytypowane jednostki OSP wodę dowoziły na teren zakładu.
Zajęcia okazały się bardzo przydatne, bo przedstawiają obraz sytuacji na wypadek dużej akcji np. przy pożarach lasu bądź w miejscach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony.  A jak wiadomo ćwiczeń nigdy za wiele. Zajęcia prowadzone były przez kpt. Radosława Hurnika i kpt. Krzysztofa Witkowskiego z JRG w Wągrowcu.
Tuż po zakończeniu ćwiczeń udaliśmy się do Długiej Wsi, gdzie na zaproszenie sołtysa i rady sołeckiej wzięliśmy – już po raz kolejny – udział w Dniu Dziecka. Jak zwykle moc atrakcji przygotowana przez organizatorów dawała dużo radości licznie przybyłym dzieciakom.
Oprócz grochówki i kiełbasek z grilla, dzieciaki mogły także delektować się słodyczami przygotowanymi przez sołtysa.
Ochotnicza Straż Pożarna w Siennie podczas tego wydarzenia zaprezentowała kombinezony do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych, które zostały zakupione przy wydatnym wsparciu sołtysów z okolicznych wsi.
Pogoda także sprzyjała tradycyjnemu już „laniu wody”, z którego dzieciaki chętnie skorzystały chłodząc się w ten bardzo ciepły dzień.