Zaplanowane terminy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 34

Wczoraj 36

W tym tygodniu 149

W tym miesiącu 369

Razem 51205

Currently are one guest and no members online

Zobacz także
czwartek, 09 lipiec 2020

Ćwiczenia Jednostek OSP w Wiatrowie

W gorące wtorkowe popołudnie, 11 czerwca br. w Wiatrowie, odbyły się ćwiczenia Jednostek OSP z terenu Gminy Wągrowiec w zakresie podawania wody na dalekie odległości. Organizatorem ćwiczeń była Państwowa Straż Pożarna w Wągrowcu.

Ćwiczenia rozpoczęły się omówieniem zakresu działań, a następnie przystąpiono do ich realizacji. Zasilanie znajdowało się na rzece Wełnie, zbiornik buforowy ok. 200 metrów dalej w pobliskim lesie, gdzie następnie woda podawana była na poszycie leśne poprzez działko wodno-pianowe znajdujące się na jednym z samochodów pożarniczych oraz poprzez jedną linię gaśniczą zakończoną prądownicą.
Podczas działań sprawdzono możliwości przepompowywania wody, a następnie jej przetłaczania. W trakcie tego typu ćwiczeń sprawdza się także łączność radiową w celu poprawnego przekazywania korespondencji pomiędzy stanowiskami.
Ćwiczenia związane z podawaniem wody są niezwykle ważne, szczególnie w okresie letnim, gdyż częściej niż w innym okresie roku może dochodzić do pożarów w miejscach trudno dostępnych lub tych, gdzie występuje znaczny deficyt wody.
Na koniec podsumowano ćwiczenia, wyciągnięto z nich wnioski tak, aby unikać popełnionych błędów podczas rzeczywistych działań ratowniczo-gaśniczych.
W ćwiczeniach, poza OSP w Siennie, udział wzięły Jednostki z OSP w Wągrowcu, OSP w Runowie oraz JRG z Wągrowca.