Zaplanowane terminy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 7

Wczoraj 26

W tym tygodniu 104

W tym miesiącu 732

Razem 29373

Currently are 13 guests and no members online

Zobacz także
piątek, 20 lipiec 2018

Z rozwagą na lodzie

Okres zimowy najczęściej związany jest z niskimi temperaturami sięgającymi nierzadko wyraźnie poniżej 0o C. W ostatnich dniach mamy przykład na to, że zimy w Polsce potrafią być ostre. Lód wtedy wydaje się być wytrzymały, a my jednak… apelujemy o rozwagę.
Co roku mimo licznych informacji w mediach o osobach, które nazbyt zawierzyły matce naturze i stąpały po cienkim lodzie oraz, że „wyprawy” na lód w zdecydowanej większości kończą się tragicznie, nie brakuje nawet w najbliższym otoczeniu amatorów zimowego „szaleństwa”.
Szaleństwa oczywiście w nie znaczeniu pozytywnym, ale negatywnym. Jakim to trzeba być odważnym (czyt. głupim) człowiekiem, aby narażać swoje życie dla kilku minut frajdy lub dla wędkowania (ryby nie są tego warte)? Pamiętajmy, że życie jest jedno i nie myślmy, że jesteśmy superbohaterami, którzy w każdej chwili będą potrafili wyjść obronną ręką z kryzysowej sytuacji.
 
Co robić kiedy wpadniesz?
Przede wszystkim to jak najszybciej należy opuścić wodę. Człowiek 20 razy szybciej traci ciepło w wodzie niż na powietrzu. Ręce i nogi zaczynają drętwieć po kilku sekundach. Trzeba działać szybko i zdecydowanie. Jeśli nie mamy się czego chwycić, nie czekajmy na służby ratownicze, próbujmy ratować się sami.
Nawiasem mówiąc komfortowa sytuacja to taka, że nasz wypadek został zauważony przez osoby postronne i w jednej chwili ktoś zadzwoni po pomoc. Co oczywiste, sami nie jesteśmy w stanie zadzwonić.
Staraj się położyć ręce na lód i jedno kolano połóż na taflę lodu. Następnie wdrap się i nie wstawaj. Po prostu zacznij się kulać – z rękami ponad głową, z 5 do 7 razy, tak aby znaleźć się w miejscu bezpiecznym. O ile będziesz miał jeszcze siły doczołgaj się do brzegu (pozycja ta zapewnia styk z lodem na większej powierzchni, co uniemożliwi jego załamanie tak szybko jak w pozycji będąc w pozycji pionowej).
Będąc na brzegu zdejmij mokre ubrania, osoby postronne (jeśli są) poproś o to, żeby zdjęły swoją kurtkę i okryły ciebie. Najważniejsze, aby nadal nie pogłębiać procesu hipotermii. Jak najszybciej należy wezwać służby ratownicze, które zapewnią odpowiednią opiekę – przede zapewnią komfort cieplny.
Pamiętaj, że żadne instrukcje nie zapewnią stuprocentowego bezpieczeństwa. Myślenie zamiast bezmyślnej zabawy jest zdecydowanie ważniejsze.