Zaplanowane terminy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 7

Wczoraj 26

W tym tygodniu 104

W tym miesiącu 732

Razem 29373

Currently are 15 guests and no members online

Zobacz także
piątek, 20 lipiec 2018

Ostatnia prosta Szkolenia Podstawowego OSP

Ostatnie sześć tygodni stało pod znakiem szkolenia druhów z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Wągrowieckiego, którzy postanowili brać udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. W gronie prawie pięćdziesięciu osób znalazła się grupa sześciu druhów z OSP w Siennie. W tej chwili przed druhami ostatnia prosta, czyli egzamin teoretyczny i praktyczny.

O tym, że Szkolenie Podstawowe OSP rozpoczęło się informowaliśmy na naszej stronie internetowej w drugiej połowie marca br. Od tego czasu systematycznie co tydzień w piątkowe popołudnia i w soboty od samego rana druhowie zostali wtajemniczani w świat strażackiego fachu. Zajęcia praktyczne stanowiły uzupełnienie i zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej poprzez szkolenie e-learningowe.
Podczas zajęć praktycznych druhowie sprawiali sprzęt pożarniczy zgodnie ze sztuką pożarniczą - częste powtarzanie danych ćwiczeń miało służyć wyrobieniu pewnych nawyków tak, aby podczas akcji działać sprawnie i skutecznie.
Jedną z form tego typu zajęć były zajęcia z ratownictwa technicznego przeprowadzone na jednym z wągrowieckich złomowisk. Druhowie używali sprzętu służącego do rozcinania, rozginania i rozpierania, który to służy do uwalniania osób z pojazdów podczas np. wypadków komunikacyjnych.
Inną z form praktycznych zajęć była komora dymowa. Ta część szkolenia odbyła się JRG 2 w Pile i stanowiła jeden z elementów zaliczeniowych całego szkolenia. Wszyscy druhowie zaliczyli test komory i tu należy podkreślić, że stanowiła ona jeden z najważniejszych sprawdzianów podczas szkolenia. Komora dymowa symuluje działania podczas pożarów wewnętrznych, które stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla poszkodowanych, ale także dla ratowników.
Kiedy już druhowie posiedli wystarczającą wiedzę podczas trwania szkolenia, wówczas zostali poddani sprawdzianowi w zakresie wykorzystania tej wiedzy podczas symulacji różnego rodzaju zagrożeń i skutecznego działania w celu ich likwidacji. I choć nie było łatwo i przyjemnie to należy przyznać, że stawiali czoła trudom zadania.
Teraz przed druhami egzaminy w Komendzie Powiatowej PSP w Wągrowcu. Trzymamy kciuki.