czwartek, 18 październik 2018

Historia OSP

• Opublikowano: poniedziałek, 20, kwiecień 2015 14:05
  • Odsłony: 3459

Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie datuje się na rok 1948. Jednostka powstała z inicjatywy mieszkańców Sienna.

Pierwszym prezesem OSP w Siennie został Stefan Wawrzyniak, a naczelnikiem Aleksander Majer. Skład Zarządu uzupełniali Jan Golczyński - pełniący funkcję sekretarza, Ignacy Kubiak - skarbnik i Bolesław Bartol - gospodarz.

Komisję rewizyjną tworzyli Józef Gendek - przewodniczący Komisji oraz dwóch jej członków: Józef Pawłowski i Stanisław Olender.

Członkami OSP w Siennie zostali: Kazimierz Fryska, Teodor Somerfeld, Jan Kamiński, Kazimierz Kuliński, Jan Gebler, Tomasz Derbich oraz Bolesław Miłopolski.

Do lat 60. XX wieku nasza Jednostka posiadała sikawkę konną. Dzięki władzom Kółka Rolniczego w Siennie otrzymaliśmy przyczepę, a z Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu motopompę M-400 co skutkowało przekształceniem Jednostki w typ M-1.

W roku 1973 wybudowano strażnicę, która po gruntownej przebudowie trwającej od kwietnia do końca listopada 2013 r. została ponownie oddana do użytku w dniu 15. grudnia 2013 roku.

W 2002 roku dzięki staraniom Zarządu OSP w Siennie i przychylności Komendanta Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu otrzymaliśmy z Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu samochód marki Żuk i tym samym OSP w Siennie przekształcono w jednostkę typu S-1 - samochód i motopompa.

Przez wiele lat do dnia dzisiejszego uczniowie Szkoły Podstawowej w Siennie co roku uczestniczą w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Na koncie mają wiele nagród i wyróżnień na różnych szczeblach tego Turnieju.

W chwili obecnej do straży należy 56 członków. Spośród nich wyodrębniona jest grupa druhów uczestnicząca w różnych akcjach związanych m. in. z ochroną przeciwpożarową, jak i ustaleniem miejsca pobytu osób zaginionych albo poszukiwanych. Członkowie OSP biorą także czynny udział w imprezach masowych na terenie gminy Wągrowiec czuwając nad prawidłowym przebiegiem imprezy w zakresie bezpieczeństwa uczestników przed, w trakcie i po imprezie.

OSP Sienno szeroko współpracuje ze Szkołą Podstawową w Siennie oraz Stowarzyszeniem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Siennie.

Poniższe zdjęcie przedstawia mieszkańców Sienna, członków naszej OSP przy remizie strażackiej
na początku jej działalności:

Skład obecnego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie tworzą:
dh Anna Majer - Prezes
dh Dariusz Jahnz - Naczelnik
dh Grzegorz Gapiński - Zastępca Naczelnika do 27.01.2018 r.
dh Tomasz Sadek - Zastępca Naczelnika od 28.01.2018 r.
dh Marian Wieścicki - Skarbnik
dh Patrycja Kantorska - Sekretarz
dh Daniel Gebler - Gospodarz OSP do 27.01.2018 r.
dh Przemysław Jahnz - Gospodarz OSP od 28.01.2018 r.
dh Krzysztof Kantorski - Członek Zarządu
Skład obecnej Komisji Rewizyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie tworzą:
dh Magdalena Lewandowska - Przewodnicząca
dh Mateusz Piechowiak - Zastępca Przewodniczącej
dh Arkadiusz Urbański - Członek Komisji

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie w latach 2006-2011 tworzyli:
dh Paweł Golczyński - Prezes
dh Dariusz Jahnz - Naczelnik
dh Andrzej Wiśniewski - Zastępca Naczelnika
dh Marian Wieścicki - Skarbnik
dh Anna Majer - Sekretarz
dh Artur Burzyński - Gospodarz