Zaplanowane terminy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 53

Wczoraj 48

W tym tygodniu 197

W tym miesiącu 1170

Razem 91754

Currently are 3 guests and no members online

Zobacz także
czwartek, 28 marzec 2024

Wsparcie psychiczne poszkodowanego

 
Do przyjazdu podmiotów ratowniczych staraj się być opanowanym. Jak zwał tak zwał, ale to Ty musisz przejąć obowiązki dowódcy na miejscu zdarzenia.

Bierz pod uwagę, że osoba poszkodowana będąc przytomną nie zawsze jest świadoma co do miejsca i czasu, w którym się znajduje.

Utrzymuj z nią kontakt wzrokowy, mów do niej. Osoba ta w większości przypadków – co zresztą oczywiste – martwi się o swój stan zdrowia, ale także o mienie, które posiada np. odzież, która ma na sobie. Nie bagatelizuj tego.
Używaj sformułowań: „jesteś w tej chwili w najlepszych możliwych rękach”, „jestem tu po to, żeby Ci pomóc”. Czasami zdarza się, że wystarczy trzymać za rękę. Nie opowiadaj osobie poszkodowanej o obrażeniach, jakie doznała. Samo miejsce, w którym się znajduje i jej stan jest wystarczającą traumą. Pamiętaj, że jeśli nie ma zagrożenia życia to nie wyciągaj osoby poszkodowanej z pojazdu. Jeśli to możliwe stabilizuj odcinek szyjny kręgosłupa.
PAMIĘTAJ, że warto mieć przy sobie rękawiczki nitrylowe – koszt zakupu niewielki, a mogą skutecznie zabezpieczyć Twoje zdrowie. Kontakt z krwią chorej osoby, może stać się dla Ciebie wyrokiem!

Aby sprawdzić w jakim stanie jest osoba poszkodowana należy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Zastosuj metodę AVPU. Podczas tego prostego badania uzyskujesz informację, w jakim stanie jest osoba poszkodowana.
A   Alert – przytomny
V   Verbal – reaguje na głos
P   Pain – reaguje na ból
  Unresponsive – nieprzytomny