Zaplanowane terminy

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 13

Wczoraj 34

W tym tygodniu 118

W tym miesiącu 471

Razem 95178

Currently are 6 guests and no members online

Zobacz także
czwartek, 13 czerwiec 2024

Druhowie z Sienna na pogadance dotyczącej udzielania pomocy przedmedycznej

W poniedziałkowe przedpołudnie, 24 czerwca br. siennieńscy strażacy udali się do Brzeźna Starego na spotkanie z osobami, którym nieobojętna jest chęć udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Głównym tematem spotkania była umiejętność skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy zachowaniu maksymalnego stopnia bezpieczeństwa ratowników jak i osób poszkodowanych oraz postępowanie w sytuacji zadławienia.
Druhowie przybyli na spotkanie zaopatrzeni w torbę medyczną PSP-R1 oraz defibrylator AED. W tego typu spotkaniach niezastąpiony jest także fantom, na którym można uczyć się między innymi prawidłowego uciskania klatki piersiowej wykonując RKO.
Pierwsza część spotkania dotyczyła omówienia zasad BHP oraz pokazania prawidłowej techniki wykonywania masażu serca. Następnie każdy z uczestników spotkania mógł sam spróbować uciskania fantoma, tak, jakby robił to w sytuacji realnego zdarzenia. Ostatnia część to możliwość zadawania pytań, których padło bardzo wiele, a to pozwala wysnuć wniosek, że szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i czynnym udziałem uczestników.
Druhowie podczas spotkania informowali, żeby nie bać się używać AED w razie zaistnienia zagrożenia życia. Urządzenie to montowane jest w miejscach publicznych, jednak przez brak wiedzy w zakresie jego użytkowania osoby udzielające pomocy nie zawsze chcą go użyć. Jak się okazuje to wcale nie jest trudne. Trzeba tylko chcieć. Większość czynności defibrylator wykonuje za nas. My musimy mu tylko w tym pomóc.