Aby sprawdzić w jakim stanie jest osoba poszkodowana należy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Zastosuj metodę AVPU. Podczas tego prostego badania uzyskujesz informację, w jakim stanie jest osoba poszkodowana. A Alert – przytomny V Verbal – reaguje na głos P Pain – reaguje na ból U Unresponsive – nieprzytomny
Jeżeli osoba jest nieprzytomna sprawdź czy ma udrożnione drogi oddechowe (A) – odchyl ostrożnie głowę do tyłu lub podnieś ją (w zależności w jakiej pozycji jest osoba poszkodowana).
Jeżeli drogi oddechowe są udrożnione, a mimo to nie oddycha (B) należy skontrolować krążenie krwi (C). Jeżeli na tętnicy szyjnej nie jest wyczuwalne tętno oznacza to, że należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli tzw. RKO.
W przypadku zatrzymania krążenia - jeśli osoba znajduje się w pojeździe i o ile to możliwe - ewakuuj ją. Połóż ją na plecach na twardym, równym podłożu, oceń ponownie oddech i krążenie i jeśli to konieczne rozpocznij uciskanie klatki piersiowej.
Najwygodniej i najbezpieczniej jest uklęknąć z boku osoby poszkodowanej. Wyprostowane ręce ze splecionymi palcami połóż na klatce piersiowej poszkodowanego. Masaż serca polega na uciskaniu klatki piersiowej w tempie ok. 100 razy na minutę. Klatka piersiowa powinna uginać się na ok. 4-5 cm.
Staraj się wykonywać tę czynność do przyjazdu służb ratowniczych, którzy przejmą poszkodowanego.
|