piątek, 26 kwiecień 2024

Ćwiczenia - pożar lasu

W środę, 28 kwietnia br. przeprowadzone zostały ćwiczenia dotyczące likwidacji pożaru lasu oraz podawania wody na duże odległości.

Ćwiczenia zostały rozpoczęte przez zaalarmowanie Jednostek OSP, które miały wziąć udział w zdarzeniu. Pożar wybuchnąć miał w kompleksie leśnym w pobliżu miejscowości Bartodzieje w bliżej niedookreślonym miejscu.
Do zdarzenia niezwłocznie dojechały pierwsze na miejscu zastępy JRG Wągrowiec, które po rozpoznaniu okazały się niewystarczające. Wówczas zadysponowano dodatkowe SiŚ z Powiatu Wągrowieckiego. W pobliżu miejsca pożaru utworzono Punkt koncentracji SiŚ tzw. Redutę, a przy linii brzegowej jeziora Durowskiego Punkt czerpania wody tzw. Niagarę.
Dowodzący ćwiczeniami na potrzeby działań podzielił miejsce ćwiczeń na odcinki bojowe. SKKP przydzieliło kanały łączności w celu łatwiejszej koordynacji działań oraz by osiągnąć zamierzony cel ćwiczeń, który ostatecznie udało się osiągnąć.
W ćwiczeniach udział brało 11 zastępów gaśniczych oraz 53 strażaków. Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej zadysponowane do ćwiczeń: JRG Wągrowiec, OSP Wągrowiec, OSP Gołańcz, OSP Skoki, OSP Damasławek, OSP Łekno, OSP Pawłowo Żońskie, OSP Runowo, OSP Sienno. Warto nadmienić, że istotną rolę odegrali także leśnicy, którzy współuczestniczyli w działaniach, a po nich zapewnili ciepły posiłek uczestnikom ćwiczeń.