środa, 24 kwiecień 2024

Ćwiczenia na obiekcie firmy H+H

W piątek, 19 sierpnia br. w gorący wakacyjny poranek odbyły się ćwiczenia na terenie firmy H+H w Przysieczynie. Na wspólne ćwiczenia z załogą firmy udaliśmy się pięcioosobowym zastępem. Tematem przewodnim ćwiczeń były zagrożenia związane z mieszanką gazów propan-butan.

Ćwiczenia rozpoczęły się tuż po godz. 9.00 uruchomieniem syreny alarmowej znajdującej się na terenie firmy. Związane one były z corocznym szkoleniem się załogi w zakresie postępowania przy wypadkach mogących wystąpić podczas wykonywanych prac. Ćwiczenia miały też na celu zwiększenie świadomości pracowników zakładu na mogące czaić się niebezpieczeństwa.
Ćwiczenia rozpoczęły się od ewakuacji osoby poszkodowanej znajdującej się w wózku widłowym. Wyznaczeni pracownicy zakładu mieli zadanie pomóc zastępowi straży przy ewakuacji, a następnie udzielić niezbędnej pomocy.
Potencjalnym zagrożeniem występującym na obiekcie jest mieszanka gazów propanu i butanu, które zgromadzone są w butlach 11 kg. Na terenie zakładu służą one do zasilania wózków widłowych. Na wstępie przypomniano podstawową wiedzę z zakresu właściwości fizykochemicznych tej mieszanki gazów, bowiem są one kluczowe przy efektywnym postępowaniu.
Najlepszym dowodem na to, że szkolenie w formie warsztatów było interesujące dla pracowników był fakt, że padało mnóstwo pytań ze strony załogi, a przekazane przez strażaków zwrotne informacje szybko rozwiały wątpliwości, potwierdziły fakty i obaliły mity związane z zagrożeniem ze strony gazów.