piątek, 19 kwiecień 2024

Podsumowanie roku 2022

Rok 2022 okazał się być rekordowym pod względem ilości wyjazdów do zdarzeń Jednostki OSP w Siennie. Łączny czas udziału w zdarzeniach to 32 godz. i 17 min. Krótkie podsumowanie w artykule.
Ilość zdarzeń, w których udział brali strażacy z Sienna liczyła trzydzieści cztery, na które to składało się pięć pożarów i dwadzieścia dziewięć miejscowych zagrożeń.
Suma wszystkich druhów z Sienna biorących udział w zdarzeniach liczyła 169 osób, co daje średnio na wyjazd blisko pięciu druhów.
W 2022 r. OSP w Siennie brała udział w pięciu pożarach na terenie Gminy Wągrowiec i miasta Wągrowca. Zdarzenia miały miejsce w styczniu, lutym, czerwcu, październiku i grudniu. Do najtragiczniejszego w skutkach doszło w miejscowości Przysieczyn, gdzie w pożarze budynku wielorodzinnego zginęła jedna osoba przebywająca w jednym z mieszkań. W działaniach udział brało pięć zastępów straży pożarnej.
Z kolei w grudniu zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia w miejscowości Wągrowiec, gdzie spaleniu uległa hala z płyty warstwowej oraz dwa namioty z plandeki. Wewnątrz znajdowało się sześć łodzi. W walce z żywiołem udział brało osiem zastępów straży pożarnej.
Pozostałe zdarzenia to pożar sadzy w budynku jednorodzinnym, pożar trawy oraz pożar pozostałości roślinnych.
Licznik miejscowych zagrożeń, w których udział brała OSP w Siennie zatrzymał się na dwudziestu dziewięciu zdarzeniach. Najwięcej wyjazdów było w lipcu – 15, kolejne w lutym – 10, w styczniu – 2 i po jednym w sierpniu i we wrześniu. Zdecydowana większość z nich dotyczyła usuwania skutków silnego wiatru, które miały miejsce na terenie Gminy Wągrowiec jak i samego miasta oraz z uszkodzeniami budynków, głównie dachów, po przejściu nawałnic.
Poza tym strażacy z Sienna wzięli udział w dwóch ćwiczeniach organizowanych przez PSP oraz w trzech kolejnych organizowanych we własnym zakresie, m. in. na terenie firmy H+H w Przysieczynie.
Druhny i Druhowie z Sienna odbyli także kilka pogadanek z uczniami Szkoły Podstawowej i przedszkola w Siennie oraz z mieszkańcami pobliskich wsi. Pogadanki miały miejsce także podczas udziału w różnego rodzaju festynach organizowanych na terenie Gminy Wągrowiec. Jeden z takich festynów został zorganizowany już po raz drugi przez OSP w Siennie na terenie przylegającym do szkoły.