wtorek, 22 październik 2024

Druhny z Sienna spotkały się z uczniami szkoły podstawowej

Drugi dzień października br. stał pod znakiem spotkań z uczniami Szkoły Podstawowej w Siennie. Druhny siennieńskiej jednostki OSP wypełniły czas dzieciom podczas zajęć lekcyjnych ucząc przez zabawę.

Z uwagi na konieczność przeprowadzania zajęć dla różnych grup wiekowych, spotkania podzielono na trzy części tak, by dostosować sposób przekazu do percepcji uczniów.
Na pierwszym spotkaniu pojawiły się przedszkolaki i uczniowie uczęszczający do klas zerowych. Tam przypomniano czym zajmuje się straż pożarna, jaki jest numer alarmowy do służb ratowniczych oraz przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy. Przy okazji pojawili się kandydaci, którzy swoją przyszłość łączą ze strażą pożarną.
Drugi blok, przeznaczony dla klas 1-3, skoncentrowany był głównie na udzieleniu pomocy przy NZK poprzez użycie defibrylatora AED. Dzieciaki także przypomniały sobie tzw. pozycję boczną ustaloną i kiedy się ją stosuje.
Trzecia i ostatnia część odnosiła się do użycia AED, uciskaniu osoby po zatrzymaniu krążenia w celu przywrócenia czynności życiowych oraz sposoby zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.
Efekty były zauważalne gołym okiem, szczególnie u tych uczniów, którzy są członkami MDP. Właśnie podczas zbiórek najmłodszych adeptów pożarnictwa, uczniowie poznają sposoby udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Zachęcamy do wstąpienia do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Warto!